חפשו אותנו ב-
 
דף גידול - חמוס
מאת: ד"ר שמעון וידמאייר

רקע כללי:
 
החמוס בוית לפני למעלה מ 1500 שנה ככל הנראה מהסמור האירופאי לצורך שליטה בכמות המכרסמים. אופיו המשובב,המשעשע והאינטראקטיבי מיקם את החמוס במהלך השנים האחרונות כחית מחמד, חסרונות הגדול של החמוס הוא ריחו החזק. במהלך השנים התפתחו מוטציות צבע שונות שהנפוצה היא ה- סייבל- sable.
אורך החים של החמוס הוא 6-8 שנים. קל מאוד להבדיל בין המינים והחמוס מגיע לבגרות מינית בגיל של 9 חודשים בממוצע.
 
תנאי גידול:
 
החמוס הוא חיה סקרנית מאוד אשר בודקת כל דבר חדש בד"כ בעזרת הפה מסיבה זו אין להשאיר חמוס משוחרר לבד ללא השגחה.
גודל הכלוב המינימאלי לחמוס בודד הוא 50*50*40 ס"מ, כיום ניתן למצוא בחניות כלובים שונים המיועדים לחמוסים. הכלוב צריך להיות חסין וחזק בכדי לא לאפר לחמוס בריחה. יש לצייד את הכלוב במחילות וערסלים מתאימים, כלי אוכל ומים מתאימים וכן ארגז צרכים עם חול חתולים. יש לנקות את הכלוב בתדירות גבוהה בכדי למנוע ריחות רעים. יש לספק לחמוס מן פעילות רב ככל הניתן מחוץ לכלוב, ככל שהחמוס נמצא זמן רב יותר בתוך הכלוב כך הכלוב חייב להיות מרווח ומאובזר. כאשר מוציאים את החמוס מהכלוב יש לדאוג שהסביבה תהיה בטוחה לחמוס ללא פתחים צרים אליהם החמוס יכול להיכנס, ללא חפצים קטנים אותם החמוס עלול לבלוע, וללא חפצים אשר עלולים לסכן את החמוס בכל דרך שהיא.

הזנה:
 
החמוס הוא טורף ומזונו חייב להכיל חלבון מהחי ברמה של כ- 32% ושומן ברמה של כ- 18% רמת הסיבים במזון צריכה להיות נמוכה. כיום ישנן חברות המייצרות מזון המיועד לחמוסים אותו ניתן לרכוש בחנויות מתמחות. בהעדר מזון כזה יש לדאוג כי רמת החלבון, השומן והסיבים במזון מתאימה לדרישת החמוס וכי מקור החלבון הוא מהחי ולא ממקור סויה או גלוטן חיטה. יש להימנע לחלוטין ממתן פירות וירקות וכן מדברי מתיקה. את האוכל יש להציע באופן חופשי לכורך כל היום. במקרים בהם רמת השומן במזון גבוהה יש סכנה של אכילת יתר והשמנה.
יש להציע מים טריים ונקיים באופן חופשי.

רבייה:
 
החמוסים בוגרים מינים בסביבות גיל 8 חודשים, משך ההיריון 42 יום גודל השגר 7-14 גורים ומשך ההנקה עד גמילה היא 6-8 שבועות.
ההמלצה היא לעקר ולסרס את החמוסים ממספר סיבות שהעיקריות הן: הקטנת התוקפנות והקטנת הסיכוי למחלות של מערכת הרבייה. נקבות לא מעוקרות חייבות לעבור עיקור או זיווג בזמן הייחום אחרת יפתחו הרעלת אסטרוגן ואנמיה קשה שתוביל למוות. 
 
מחלות נפוצות:
  •    חסימות מעיים על רקע ל גוף זר או שיער.
  •    מחלות של האדרנל.
  •    גידולי לבלב
  •    דלקות של מערכת העיכול
  •    גידולים שונים.
  •    בעיות שיניים.
  •    טפילים חיצוניים- פרעושים,קרציות, אקריות אוזניים.
  •    כלבלבת (דיסטמפר).
  •  
 
בכל מקרה של הקאות, חוסר תאבון, דיכאון, שלשול. יש לפנות לווטרינר
 
חמוסים רגישים מאוד למחלת הכלבלבת לכן יש לחסנם בחיסון מתאים. כמו כן מומלץ לחסנם גם נגד מחלת הכלבת שהיא מחלה שעלולה לעבור לאדם ולגרום למוות!!!

דף גידול חמוס (פורמט להדפסה)

 

 

 אמנת טיפול נאות, רח' מוסקוביץ' 20, פינת ש. בן ציון רחובות / 054-4787373 / 052-3974277 /  tipul.naot@gmail.com