חפשו אותנו ב-
 
דף גידול - קביה (שרקן, חזיר ים)
מאת: ד"ר שמעון וידמאייר

רקע כללי:
 
השרקן שייך לסדרת המכרסמים, משפחת הקביות. מקורו מאזור הרי האנדים שבדרום אמריקה. בייותו בוצע לפני כ- 7000 שנה וכיום כל הפרטים שמגדלים הינם קוים שטופחו על ידי האדם.
אורך החיים הממוצע הינו כשבע שנים אך ידועים פרטים שהאריכו עד 13 שנה.


 תמונה 1: שני שרקנים אחד ארוך שיער ואחד קצר שיער.

תנאי גידול:

יש לספק לשרקן כלוב מרווח עם רצפה, לא מומלץ לגדלו על רשת מאחר וזה עלול לגרום לבעיות בכפות הרגליים. המצע המומלץ הוא נסורת, שבבי נייר או תירס הנמכרים בחניות לבעלי חיים.
יש להציב בכלוב מחסה מתאים בגודלו לגודל השרקן, כלי אוכל ומבחנת מים. מאחר ולשרקן רגליים קצרות והוא אינו יכול לקפוץ גובה דפנות הכלוב יכול להיות 20 ס"מ.

הזנה:
 
יש לספק לשרקנים מזון יבש המתאים לשרקנים. בנוסף למזון היבש יש לספק לשרקן מזון טרי- תפוחי עץ, מלון, תותים,תפוזים, ענבים, ברוקולי, פלפל/גמבה, מלפפונים. יש חשיבות רבה למזון הטרי ולמזון יבש מתאים מאחר והשרקן צורך את ויטמין ה- C מהמזון, ומחסור בוויטמין זה יוביל למחלה. ניתן לספר לשרקן את הוויטמין סי גם בטבליות או בתוסף למים.

רבייה:
 
הזכרים בוגרים מינית בגיל של 10 שבועות והנקבות בוגרות מינית כבר בגיל  6שבועות.
בכל מקרה מומלץ להמתין עם הריבוי עד גיל של 4 חודשים. יש לשכן את הזוג בכלוב מרווח עם מחסה.
משך ההיריון הוא כשלושה חודשים, גודל השגר הוא 1-4גורים. גורי השרקן נולדים מכוסי פרווה ועם עיניים פקוחות ומתחילים להתהלך משפר שעות לאחר ההמלטה. עם זאת ניתן להפרידם מהאם רק לאחר 6 שבועות.
מחלות נפוצות:
  • מחסור בוויטמין C – בעיה נפוצה בשרקנים אשר קיבלו הזנה לא מתאימה. השרקן ממש כמו בן האדם לא יכול ליצר את הוויטמין לבד וחייב לקבלו במזון.במקרים בהם השרקן מקבל הזנה לא מתאימה יתפתח מחסור בוויטמין. הסימנים הם מגוונים וכוללים" חוסר תאבון, ירידה במשקל, דימום מהחניכיים, פצעים בעור, חולשה כללית עד כדי ק\רעידות בהליכה ושיתוק. במקרה של סימנים כאלו יש לגשת מייד לווטרינר.
  • בעיות שינים- שיני השרקן כמו שיניהם של שאר המכרסמים צומחות כל הזמן וגודלן נשמר ע"י שחיקה, במידה והן אינם נשחקות ע"י המזון הם גדלות עד כדי שהן מפריעות לתהליך הכרסות ופוצעות את השרקן. הסימנים הם בד"כ שרקן שאינו אוכל או שמנסה לאכול והמזון נופל לו מהפה או שמרייר מאוד. במקרה כזה יש לפנות לווטרינר לטיפול שיניים.
  • שלשול- יכול להיגרם גם מתנאי אחזקה ותזונה לקויים.
  • טפילים- השרקן יכול להיות נגוע הן בטפילים חיצוניים והם בטפילים פנימיים.
  • סקביאס- טפיל חיצוני מיקרוסקופי שפוגע בעור השרקן וגורם ללקויות מכוערות ונשירת שיער.
בכל אחד מהמקרים הללו יש לפנות לבדיקה וטרינרית:
חוסר אכילה, ירידה במשקל, ריור, שלשול
קשיי נשימה, הפרשות מהאף או מהעיניים.
גירוד, פצעים ולקויות בעור.
חולשה, אפאטיה, רעידות, שיתוק.
נקבה בהריון שלא מצליחה להמליט או שחלשה מאוד.
לא מומלץ לגדל את השרקנים עם מכרסמים אחרים כמו ארנבונים מאחר והארנבונים יכולים להיות נשאים של מחלה אשר עלולה לפגוע קשה בשרקנים.
  
 

 

 

 אמנת טיפול נאות, רח' מוסקוביץ' 20, פינת ש. בן ציון רחובות / 054-4787373 / 052-3974277 /  tipul.naot@gmail.com