חפשו אותנו ב-
 
מחלת הכלמידיה בתוכיים – דררת
Chlamidophila psittaci – Psittacosis
מאת: ד"ר שמעון וידמאייר

רקע כללי:
 
כלמידיה בתוכיים זו מחלה הנגרמת על ידי חיידק גראם שלילי, החיידק הוא תוך תאי לכן חשיפה לחיידק לא יוצרת חסינות להדבקה חדשה. מחלת הכלמידיה היא אינה מחלה של תוכיים בלבד והיא יכולה לפגע גם בבעלי כנף אחרים כמו עופות נוי וציפורי שיר. תוכים יכולים להיות נשאים של החיידק ללא סימני מחלה ולהוות גורם מדבק לבעלי כנף אחרים ולאדם! הכלמידיה זו מחלה זואונוטית בעלת פוטנציאל הדבקה לאדם!
החיידק מופרש מתוכים חולים או נשאים דרך הפרשות העיניים, הפרשות האף, צואה ואבק הנוצות. ההדבקה מתוכי חולה אפשרית דרך מערכת הנשימה או מערכת העיכול.
 

סימני מחלת הכלמידיה:

סימני מחלת הכלמידיה מגוונים ותלויים בזן החיידק המדביק ובמצב התוכי שנדבק.
 
סימני מערכת נשימה:
קוצר נשימה וקושי לנשום.
חירחורים והתעטשויות.
הפרשות מהאף.
הפרשות מהעיניים ודלקת לחמית.
עיניים וסינוסים נפוחים.
סימנים נוספים:
שלשול, לעיתים בצבע ירוק צהוב.
חולשה.
רעידות.
נוצות סמורות.
חוסר תיאבון.
התייבשות.
ירידה במשקל.
מוות.

אבחון מחלת הכלמידיה:
 
האבחון של מחלת הכלמידיה מתבצע על ידי בדיקת מעבדה. כיום ניתן לשלוח בדיקת דם, צואה או נוצות למעבדה ולקבל תוצאה חיובית או שלילית למחלה.

טיפול במחלת הכלמידיה:

יש לבודד את התוכי החולה למניעת הדבקה של ציפורים אחרות.
קיים טיפול אנטיביוטי הניתן בסירופ או בהזרקה. את הטיפול יש לתת למשך 45 יום ולאחר מכן לבצע בדיקת מעבדה נוספת על מנת לוודא כי התוכי נקי מהמחלה.
טיפול תומך – חימום. 

מניעת מחלת הכלמידיה:

שמירה על בטיחות ביולוגית, תוכים חדשים יש לשים בהסגר ולבצע בדיקה לנשאות המחלה. במידה והתוכים מתגלים כנשאים של המחלה יש לטפל בהם למשך 45 יום ולאחר מכן לבצע בדיקה חוזרת.
יש לקנות תוכים מבתי גידול מסודרים עם אישור בריאות המוכיח כי הם אינם נשאים של מחלת הכלמידיה.

יש לשמור על ניקיון והיגיינה של הכלובים כלי האוכל וכלי המים. 

הסיכון לאדם:

הכלמידיה היא מחלה זואנוטית – בעלת יכולת להדביק את האדם. מסיבה זו כל אדם המחזיק בתוכים כדאי שיבצע בדיקה למחלת הכלמידיה לתוכים שברשותו.בדיקה כזו ניתן לבצע אצל כל רופא וטרינר העוסק בבעלי כנף.
מחלת הכלמידיה באדם גורמת לסימני מחלה הדומים לשפעת קשה. במידה ואדם המגדל תוכים חולה במחלה הדומה לשפעת עליו לגשת לרופא המשפחה ולדווח כי הוא מגדל בעלי כנף וכי יתכן ונדבק בכלמידיה.

בכל מקרה בו התוכי מראה סימני מחלה ויש חשד כי התוכי חלה במחלת הכלמידיה יש לפנות לרופא וטרינר העוסק בבעלי כנף לאבחון וטיפול.  
 

 

 

 אמנת טיפול נאות, רח' מוסקוביץ' 20, פינת ש. בן ציון רחובות / 054-4787373 / 052-3974277 /  tipul.naot@gmail.com