חפשו אותנו ב-
 
שלשול בארנבונים
מאת: ד"ר שמעון וידמאייר

רקע כללי:
 
ארנבונים מיצרים שני סוגי צואה, צואה רגילה בצורת גללים קטנים יבשים וצואת מעי עיוור cecotropes – רכה או משחתית בצבע חום, חום בהיר, מכוסה ריר. צואת המעי העיוור מכילה חיידקים וחומרים מזינים החשובים לארנבון והארנבון צורך את החומרים הללו על ידי אכילת צואת המעי העיוור.
ארנבונים יכולים ליצר את צואת המעי העיוור בכל שלב במהלך היום ובדרך כלל הם עושים זאת כשהם לבד ללא הפרעות.
כאשר יש לארנבון שלשול לא נראה את הצואה רגילה. שלשול בארנבון מעיד על בעיה במערכת העיכול אבל לא רק. ישנם גורמים רבים העשויים לגרום לארנבון לשלשל חלקם גורמים הקשורים באופן ישיר למערכת העיכול כמו: גורמים חיידקיים, גורמים ויראלים, טפילים של מערכת העיכול והזנה לא נכונה וחלקם גורמים שאינם קשורים באופן ישיר למערכת העיכול אך משפיעים עליה באופן משני כמו : מחלת נשימה, מחלה של דרכי השתן, בעיות שיניים ועוד.
ארנבון יכול לפתח שלשול בכל שלב בחייו.
 
גורמי שלשול נפוצים בארנבונים צעירים:
 
שלשול בולדות עד גיל שבועיים – הגורם הנפוץ ביותר לשלשול בשלב זה הוא חיידק הקולי e.coli, במקרים כאלו כל השגר משלשל ומצב זה מוביל בדרך כלל למוות של השגר. נין למנוע מצב זה על ידי שמירה על ניקיון והגיינה וכן הימנעות ממגע עם השגר.
גמילה מוקדמת – מערכת העיכול של גורי ארנבונים בשלב הגמילה אינה מפותחת לחלוטין ושינויי בהזנה מוביל להתפתחות דלקת מעיים חיידקית מאחר והמעיים שאינם מפותחים מספיק אינם מעכלים את האוכל בצורה יעילה. מומלץ לא להפריד את הארנבונים מהאם עד לגמילה מלאה או לפחות עד גיל של 8 שבועות מאחר בחלב האם יש חומרים העוזרים להתפתחות המעי ומגנים עליו.
טפילי מעיים – בעיקר קוקסידיה.
גורמים ויראלים – בארנבונים צעירים שלשלול יכול להיגרם גם כתוצאה מוירוסים כמו וירוס הרוטה – rotavirus ווירוס הקורונה – coronavirus.

גורמי שלשול נפוצים בארנבונים בוגרים:
 
בעיות הזנה- הזנה במזון שאינו מתאים לארנבונים – כיום ניתן למצוא בחנויות החיות מזונות איכותיים המיועדים להזנת ארנבונים. אך חשוב לספק לארנבונים בנוסף לכופתיות גם סיבים נעכלים כמו אספסת מאחר ומחסור בסיבים נעכלים עלול אף הוא להוביל לשלשול. גם שינוי בהזנה עשוי להוביל לשלשול לכן כאשר מחליפים מזון לארנבון יש לבצע את ההחלפה באופן הדרגתי על פני שבוע.
טפילי מעיים – קוקסידיה, תולעים עגולות ותולעים שטוחות. בכדי לאבחן את גורם השלשול ולהתאים עבורו טיפול יש לפנות לווטרינר על מנת לבצע בדיקת צואה.
שלשול על רקע מחלה – במקרים של מחלות שאינן קשורות למערכת העיכול כמו מחלת נשימה, מחלה בדרכי השתן, בעיות שיניים ועוד יכול להיווצר שלשול. מחלות אלו גורמות להאטה בפעילות מערכת העיכול בגלל הכאב ועקב כך יש עמדון של התוכן הנעכל במערכת העיכול. עמדון זה מוביל לשינוי בהרכב החיידקים במערכת העיכול שבסופו של דבר מוביל לדלקת מעי ושלשול.

חשוב לזכור!
שלשול בארנבון הוא מחלה מסכנת חיים. בכל מקרה של ארנבון משלשל יש לפנות לוטרינר על מנת לאבחן את גורם השלשול ולהתאים טיפול.
.
  
 

 

 

 אמנת טיפול נאות, רח' מוסקוביץ' 20, פינת ש. בן ציון רחובות / 054-4787373 / 052-3974277 /  tipul.naot@gmail.com