חפשו אותנו ב-
 
דף גידול - אוגר סיבירי
מאת: ד"ר שמעון וידמאייר

רקע כללי:
 
האוגר הסיבירי ,phodopus sungorus, שייך לסדרת המכרסמים, משפחת האוגרים. בטבע חי האוגר הסיבירי בקבוצות קטנות של זכר שליט ומספר נקבות עם גורים, באזור סיביר, קזחסטן ומונגוליה.
צבע הבר הוא חום,אפור,שחור ולעיתים בתקופת החורף פרוותו מתחלפת ללבן. כיום ישנן מוטציות צבע רבות הכוללות: אלבינו, דלמטי חום, ג'ינג'י ועוד.
האוגר הסיבירי פחות אגרסיבי מהאוגר הסורי ובשנים האחרונות הפך לשכיח יותר בגידול.
אורך החים של אוגר סיבירי בשבי הוא עד 4 שנים.
 
 
תנאי גידול:
 
יש לספק לאוגרים הסיבירים כלוב מרווח ומאוורר עם אזורי מסתור ומחילות. מומלץ מצע עמוק של נסורת או שבבי עץ וניתן להוסיף גלילי נייר טואלט וקופסאות עץ. מומלץ לספק לאוגרים הסיבירים גלגל ריצה בכדי שיוכלו לפרוק עליו את האנרגיה הרבה שלהם.
חשוב לזכור שהאוגרים הם אלופים בבריחה לכן יש להתאים עבורם כלוב מתאים ועמיד בפני בריחות.

הזנה:
 
תערובת של דגנים שונים וקטניות עם כפתיות, כיום ניתן למצוא בכל חנות לבעלי חיים תערובות איכותיות לאוגרים סיבירים. בנוסף לתערובת יש להגיש לאוגרים מידי פעם פירות וירקות טריים. יש לדאוג למים טריים

רבייה:
 
הרבייה בשבי אפשרית כל השנה. משך ההיריון 18 יום ומספר הגורים בשגר הוא 3-10. הגורים נולדים קירחים ועיוורים. הגמילה בגיל 21 יום. בדרך כלל אין צורך להפריד בין הזכר לנקבה.

מחלות נפוצות:

אוגר בריא יהיה ערני עם עיניים בורקות ללא הפרשות. במידה ומופיע אחד מהסימנים הללו יש לפנות לווטרינר: עיטושים, הפרשות מהאף או העיניים, שלשול, ריור, קושי באכילה, דימום מהפה, טפילים חיצוניים, גידולים באזורים שונים.
 
בכל מקרה בו האוגר מראה שינוי התנהגותי או סימני מחלה יש לפנות לוטרינר העוסק בחיות אקזוטיות. חשוב לזכור שככול שתגיעו מוקדם יותר לוטרינר כך סיכויי האוגר להחלים עולים.
  
 

 

 

 אמנת טיפול נאות, רח' מוסקוביץ' 20, פינת ש. בן ציון רחובות / 054-4787373 / 052-3974277 /  tipul.naot@gmail.com