חפשו אותנו ב-
 
דף גידול - אוגר סורי
מאת: ד"ר עידו קאן

רקע כללי:
 
אוגר סורי הוא מכרסם קטן ממשפחת האוגרים. במקור האוגרים הסוריים מקורם מאזור מאזורים קרירים בסוריה ושכנותיה. בשנת 1930 זואולוג יהודי בשם ישראל אהרוני לכד בשבי נקבת אוגר סורי הרה. האמונה היום היא כי כל או מרבית האוגרים הסורים הגדלים בשבי היום מקורם מאותה משפחה קטנה. האוגר הסורי הוא חיית מחמד נפוצה מאד ולמרות שמספרם בבתים גדל בטבע מספרם יורד כל הזמן, בעיקר בשל צמצום מקומות מחייה.
לאוגר הסורי יש פרווה עבה, ארוכה וצפופה יחסית. השם אוגר מגיע מכיסי הלחיים שלהם אשר הם נוהגים לאגור בהם מזון בזמן השוטטות ולקחת אותו איתם למאורה ולאכול אותו שם.האוגר הסורי מגיע במגוון צבעים- זהוב, לבן, שחור, אפור ושילוב שלהם. הגוון הטבעי הוא שילוב של גוון זהוב עם לבן. אוגר ממוצע מגיע לאורך של 15 ס"מ ומשקל של 100 גרם. תוחלת החיים הממוצעת היא 2-3 שנים.
.
 
אוגר סורי. צולם ע"י ד"ר שמעון וידמאייר
 תמונה 1 : אוגר סורי. צולם ע"י ד"ר שמעון וידמאייר.

תנאי גידול:

אוגר סורי בטבע הוא חיה מתבודדת וזו טעות לחשוב שטובים השניים מן האחד וכי האוגר שלכם צריך חברה. ברוב המקרים בהם משכנים שני אוגרים סורים בכלוב יש מלחמות ופציעות עד כדי מוות. ניתן לגדל אוגרים בכלובים מסחריים מפלסטיק עם רשת. אלו כלובים נוחים מאד לתפעול, אחזקה וניקוי והם גם לא יקרים. כלי גידול נוספים פחות מומלצים הם כלי סגורים מפלסטיק או זכוכית (כדוגמת אקווריום) אותם קשה לנקות והם לא מאווררים.
בתחתית הכלי יש להניח מצע סופג- נסורת מסחרית, חול, חצץ. הנסורת המסחרית היא נוחה מאד לניקוי ואינה יקרה. אל תשתמשו בנסורת מנגרייה, כיוון שבה יש שביי עץ קטנים היכולים לפצוע את האוגר. את המצע יש לנקות לעיתים קרובות. אוגרים בדרך כלל בוחרים פינה אחת בה הם עושים שתן. ניקוי סדיר של פינה זו, לאחר שבחר אותה האוגר, יאפשר לכם להחליף מצע לעיתים רחוקות יותר, אך לא להפריז- יש להחליף מצע כל שבוע-שבועיים בהתאם לגודל הכלוב.
אוגרים בטבע חיים במחילות וחשוב בשבי לספק להם מקום מסתור בו יוכלו לישון בנוחות. אוגרים ישנים בממוצע 18 שעות ביום וזה נורמאלי לחלוטין.
בשעות בהן האוגר ער הוא אוהב לשרוף הרבה אנרגיה וכדאי לאפשר לו לטפס ולשים בכלוב גלגל ריצה.
משפט אזהרה- אוגר הוא אשף בריחה ואם לא תקפידו על כלוב סגור היטב- האוגר יברח.

הזנה:
 
אוגרים הם בעלי חיים מאד לא בררנים במזון וניתן לתת להם תערובת מכרסמים פשוטה יחסית. ניתן לספק להם מגוון של ירקות ביתיים במינון נמוך ולהקפיד רק על מזון טרי. בכל מקרה בשום אופן לא לתת לאוגרים בצל, שום, פטרוזיליה, פירות מתוקים, אבוקדו, גבינה, בשר, ממתקים ושוקולד. כדאי גם להימנע מכרוב וחסה, שהם מזונות עם מעט ערכים תזונתיים.
יש לתת אספקה תמידית של מים בכלוב ולהחליף כל יום במים טריים.
 
רבייה:
 
נקבת אוגר סורי תתייחם כל כמה ימים אם היא לא מזדווגת. זמן ההיריון הוא 18 ימים. מספר גורים בממוצע להמלטה הוא 8-10 גורים. הגורים נולדים קרחים וחסרי הגנה לחלוטין. הם נגמלים סביב גיל 3 שבועות. בגיל 4-5 שבועות כבר בוגרים מינית.
אוגר סורי חשוב לזכור הוא חיה נטרפת. בטבע ברגע שאוגרת מניקה חשה סכנה לחייה יש לה שתי אפשרויות- לנטוש את גוריה לתאבונו של הטורף או לאכול אותם בעצמה, להחזיר לעצמה אנרגיה ולהעמיד תוך פחות מחודש צאצאים חדשים. כאשר האוגרת שלכם נכנסה להריון הפרידו אותה מהזכר, הניחו את הכלוב במקום שקט, רחוק מילדים וחיות בית אחרות והוסיפו לה חומרים לבניית קן. התעסקות יתר עם הכלוב והפרעות חוזרות יגרמו לה לחוש מאוימת וקיים חשש כי תטרוף את גוריה. אין פעם לכעוס עליה, זו האבולוציה.
.
 
נקבת אוגר סורי עם גורים. צולם ע"י ד"ר שמעון וידמאייר
תמונה 2: נקבת אוגר סורי עם גורים. צולם ע"י ד"ר שמעון וידמאייר.
 
מחלות נפוצות:
  • גידולים סרטניים.
  • פצעי נשיכה.
  • נפילה מגובה רב.
  • בעיות שיניים- צמיחה עקומה, שברים.
  • טפילים עוריים.
בכל מקרה של שינוי במצבו של האוגר- התנהגותית או בריאותית יש לפנות לרופא הוטרינר המטפל. גם ברפואה של אוגרים אחוזי השרידות עולים ככל שהבעיה מטופלת מוקדם יותר.

דף גידול אוגר סורי (פורמט להדפסה)  
 

 

 

 אמנת טיפול נאות, רח' מוסקוביץ' 20, פינת ש. בן ציון רחובות / 054-4787373 / 052-3974277 /  tipul.naot@gmail.com